ŠIANDIEN DIRBSIU PO PALME | KAIP UŽDIRBTI IŠ TINKLARAŠČIO RAŠYMO VOL. 2

Photos by Renaras Skaisgirys (MeMori Official)

Dar visai neseniai pasidalinau įrašu apie freelan’cinimą ir apskritai apie darbo sau pliusus ir minusus. Na gerai, gal ir visai senokai, tik per darbų maratoną neturėjau kada atsisėsti ramiai sudėlioti mintis ir apgalvoti, kokią žinutę noriu perduoti. Bet pagaliau atėjo laikas. Gal sutapimas, kad kaip tik šiandien 14:30 per Žinių radiją su Rasa Jusionyte kalbėsiu apie tai, ką dirbu ir iš ko gyvenu.

Faktas, jog išgyventi tik iš tinklaraščio rašymo Lietuvoje gali tikrai ne kiekvienas. Dažnai tai tėra tik hobis (ir gal tu visai nenori to hobio paversti darbu), kartais – turinys nekomercinis ir skirtas labai nišinei auditorijai. Tada pragyventi iš tokios veiklos tikrai neįmanoma. Bet faktas ir tas, kad aš noriu sugriauti mitą, jog monetizuoti tinklaraštį Lietuvoje labai sunku ir paversti tai verslu – galimybė lygi beveik nuliui. Lygi, jei ketini kopijuoti turinį ir savo auditorijai kišti tik reklamą. Nelygi – jei ketini įdėti daug darbo ir skirti daug laiko (24h per parą / 7 dienos per savaitę).

Sakydama 24/7 nejuokauju, nes pirmus metus tik tinklaraščiu ir gyveni. Nors… profesionaliai tinklaraštį rašau jau 2,5 metų, bet vis dar gyvenu juo kiekvieną dieną. Ir kasdien esu euforijoj. Nes labai myliu tai, ką darau. Prisipažinsiu – per tuos metus kai dirbu mados, grožio ir pramogų industrijoj niekada negalvojau “kaip nelaukiu pirmadienio”. Man tai ne laisvalaikio praleidimo būdas, o pagrindinė veikla. Priminsiu trumpą istoriją, kuria neseniai (čia tai jau tikrai) dalinausi ir savo facebook paskyroje:

Mieste sutikau pažįstamą. Apsikabinom ir pradėjom viena kitai pasakoti apie savo gyvenimo kelius, nes nesimatėm daugiau nei 2 metus po universiteto baigimo.

 

– Ką tu veiki? – iškart paklausiau jos.
– Man 26 metai, turiu vyrą ir nuostabų vaiką. Dirbu renginių organizavimo sferoje. O Tu?
– O aš esu tinklaraštininkė.
– Tinklaraštininkė? – nustebo ji – tikriausiai turi turtingą vyrą! 


Ar tikrai žmonės galvoja, kad tinklaraščio rašymas tai tik gražių nuotraukų kėlimas į instagram ir nesibaigiančios atostogos? Nes panašu, kad kokybiškų tinklaraščių Lietuvoje vis dar labai trūksta. Dabar visi save mėgsta vadinti influencer’iais, bet turinio vertė lygi beveik nuliui.

Visai neseniai skaičiau economist.com straipsnį : “Celebrities’ endorsement earnings on social media”. Ten rašoma, kad “influenceris”, kuris turi 3m-7m sekėjų už vieną postą Youtube gali gauti $187,500, $93,750 Facebook’e ir $75,000 Instagram’e ar Snapchat’e. Gal todėl tiek daug tų vadinamų “influencerių”, tik aišku, pasiekti milijonus sekėju ne taip lengva. Ypač Lietuvoje.

Bet aš galėčiau pernakt prie savo tinklaraščio dirbti, jį tobulinti ir rašyti. Vidinė motyvacija ir meilė veiklai man padeda savo auditorijai pateikti kokybišką produktą. Iš pirmo žvilgsnio kurti tinklaraštį gali atrodyti labai paprasta, bet maisto gaminimas, fotografavimas, bendravimas su partneriais, dalyvavimas įvairiuose grožio, mados ir sveikatingumo renginiuose, literatūros skaitymas ir estetiškas visos informacijos pateikimas užima labai daug laiko. Aš mėgstu viską daryti maksimaliai, kad ir kiek laiko tai užimtų. Man patinka norėti daugiau, svajoti drąsiau ir nematau tame nieko blogo. Nėra jokio trumpesnio kelio iki vietos, į kurią verta nueiti. Na gerai, o dabar apie konkrečius veiksmus, kurie man padėjo tinklaraštį paversti verslu.

VEIKSMAI:

1. Pirmas patarimas, kaip uždirbti pinigų iš tinklaraščio rašymo – negalvok apie pinigus. Nuoširdžiai. Nes jei Tavo galvoje verda tik viena mintis “kaip uždirbti” – garantuoju, greit sudegsi. Imsi reklamuoti viską iš eilės. Juk nenori, kad tavo antras vardas būtų “siurblys” – maždaug “imu viską, ką duoda nemokamai arba už ką moka, nors produktas ir neatitinka mano vertybių ir apskritai… jis man nepatinka”.

2. Būk ištikimas sau ir auditorijai. Jei tikrai produktas ar paslauga neatitinka tavo vertybių, poreikių ar stiliaus – nereklamuok jo. Net jei už tai ir moka pinigus. Prisimenu pirmuosius savo žingsnius kuriant tinklaraštį… Tik po pusės metų išdrįsau parašyti pirmam prekės ženklui su pasiūlymų sumokėti už man patikusio produkto reklamą mano socialinėje medijoje ir tinklaraštyje. Taip yra iki šiol – produkto nesutinku reklamuoti, jeigu juo netikiu. Negalėčiau veidmainiauti ir siūlyti savo auditorijai to, kas man nepatinka ar netinka. Tiesa, su prekių ženklais ne kartą iškilo diskusija. Dažnai jie tikisi, kad po vieno tavo posto pas juos iškart ateis pirkėjai ir nupirks 100 prekių ar paslaugų (žinoma, juk jie investavo į reklamą būtent pas tave). Tačiau visada jiems gražiai paaiškinu, kad greičiausiai taip nebus. Nuraminu, kad tokio tipo reklama daugiau prisideda prie prekės ženklo žinomumo didinimo bei vertybių formavimo, o ne tiesioginių pardavimų.

3. KOKYBĖ. Stenkis pateikti naudingą ir įdomią informaciją. Ne tik reklamuoti prekes. Tiek įrašai, tiek nuotraukų srautas turi būti reguliarus, todėl tai užima nemažai laiko – domėtis, skaityti straipsnius, išbandyti įvairius produktus. Ypač svarbu kokybiškos nuotraukos ir vizuali estetika – turi išmanyti fotopagrindus ir žinoti, kaip nuotrauka sukelti emociją. Stengiuosi savo auditorijai sukelti smalsumą, visada išlikti įdomi. Didelė ir komunikabilumo reikšmė – tenka bendrauti su įvairių sričių specialistais, susipažinti su įvairiais prekių ženklų atstovais, dalyvauti renginiuose ir seminaruose. Su savo sekėjomis esu nuoširdi – atsakyti į laiškus stengiuosi kiekvienai: įsigilindama į jos problemą, patardama, nes man labai brangus žmonių pasitikėjimas.

4. Būk pats sau prodiuseris. Bent jau pradžioje. Ar aš sakiau, kad rašyti tinklaraštį tai tik kurti kokybišką turinį? Ne, ne, ne… Sėkmingai rašyti tinklaraštį yra kur kas daugiau, nei tai. Įsivaizduok, kad tai maža įmonė, kuri, tarkime, siūlo komunikacijos paslaugas. Pavyzdžiui, aš pati sau prodiuserė, vadybininkė, buhalterė, marketingistė, redaktorė, autorė, t.t. ir panašiai, toli gražu tai yra TIK RAŠYMAS. Kiek daug nukeliauju kiekvieną dieną ir kiek daug reikėjo padaryti, kad būčiau ten, kur esu šiandien… Tik aišku, kai pradedi pats sau dėti karūną – skaityk jau amen. Nepamiršk, kad reikia nuolat tobulėti.

5. Ir vėliau ar anksčiau Tau vis tiek reikės komandos. Nes, patikėk manim, dviejų kėdžių vienu užpakaliu neapsėsi, kad ir kaip norėtum. Tiksliau, kad ir atsisėsi, tik nei ant vienos nebūsi iki galo – vadinasi kentės produkto kokybė. Šiuo atveju – tavo tinklaraščio.

6. Aišku, sutinku, kad nereklamuosi – negyvensi. Tik reikėtų pasistengti, kad ta reklama “nerėktų”. Per savaitę komercinių pasiūlymų sulaukiu tikrai nemažai – panašiai nuo 3 iki 6. Ir tikrai nepuolu sutikti su visais. Pirmiausia, kaip ir minėjau, prekės ženklas turi atitikti mano vertybes, stilių, produktu/paslauga aš tikrai turiu tikėti ir man tai turi patikti (ypač jei prekės ženklas man yra nežinomas). Tik tada galiu kažką rekomenduoti savo auditorijai. Šiaip jau, aš mėgstu vartoti kitą terminą (kas liečia reklamą socialiniuose tinkluose) – aš ne reklamuoju, o pristatau naujienas, paslaugas bei produktus. Kokybiškai pateikti tokį turinį užima tikrai daug laiko ir darbo… Bet kitaip viskas atrodytų pigiai ir neskaniai.

7. BŪK kantrus. Svarbu išsiaiškinti savo stipriąsias savybes, tikėti savimi ir nenusivilti, jei 10 kartų tu išgirdai NE. Vadinasi 11 kartas bus TAIP.

8. O kas vėliau? Tinklaraštis – nebūtinai tiesioginis būdas užsidirbti pinigų, greičiau jau priemonė gauti pasiūlymus dirbti su įvairiais projektais. Ilgą laiką “pardavinėjant” turinį ir nuotraukų estetiką – kitas žingsnis pradėti kurti ir pardavinėti fizinius produktus. Ypač kai juos nusipirkti nori kelios dešimtys tūkstančių. Kalbant tarptautiniu mastu, tokios sėkmingos tinklaraštininkės kaip Olivia PalermoChiara Ferragni ar Viera Newton kuria savo prekės ženklus, drabužių ar aksesuarų kolekcijas. Galbūt sukursi ir Tu. U never know!

9. Nekopijuok. Prieš kelis mėnesius buvau viename seminare apie reklamą. Ir lektorius kaip tik pasakojo, apie sėkmingos reklamos kūrimą prekės ženklui. Idėja tokia: įsivaizduokite, kad Jums reikia sukurti WOW reklamą savo produktui/paslaugai, jūs pradedate ieškoti geriausių reklamos pavyzdžių, visus juos sudedate į savo reklamą ir… Žinot, kas nutiks? Jums tikriausiai nepasiseks. Taip pat ir gyvenime – gali kopijuoti kiek tik nori sėkmingų žmonių gyvenimus, bet ir vėl garantuoju, kad tai nepadės tau tapti sėkmingam. Todėl ir mano patarimai, kuriais su tavimi čia dalinuosi – nebūtinai suveiks 100% konkrečiai tavo atveju, nors suveikė man. Tu turi savo kelią. Nepamiršk to.