SKYDLIAUKĖ | TU PRIVALAI PASITIKRINTI

Tikriausiai šį blogo įrašą norėčiau pradėti nuo priminimo (sau ir Tau), kad brangiausias dalykas, kurį turim yra ne mašina, butas ar išsvajota vardinė “tašė”, o sveikata.

Nenorėjau ir neprašiau, bet man “iškrito tokia korta”, kad silpnoji mano kūno vieta yra skydliaukė. Dar ir savo knygoj apie tai rašiau. Tik ten minėjau, kad reikalai su skydliauke susitvarkė, pasirodo – nei velnio, simptomai grįžo. Plaukai vėl pradėjo slinkti, vargina energijos trūkumas (mieguistumas, vangumas), nuolat tai per karšta – tai per šalta, blogas miegas, apetito nebuvimas ir sutrikęs virškinimas vis labiau erzina.

Žodžiu, taip ne juokais išsigandau – nes atrodo, maitinuosi sveikai, fiziškai esu aktyvi, vitaminus ir mineralus geriu, poilsio ir miego rėžimas taip pat yra, o ir psichologinė higiena, kaip niekada iki šiol, užima didelę mano gyvenimo dalį, tai jau net nėra kur prisikabinti. Todėl medicininių tyrimų laboratorijoje „Antėja“ nusprendžiau pasidaryti išsamų skydliaukės ligų programos tyrimą MAXI.

Galbūt į skydliaukę taip rimtai ir nežiūrėčiau, jei ne viena “smulkmena” – SKYDLIAUKĖ GALI BAIGTIS VĖŽIU. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Vėžio informacijos centro duomenimis, vidutiniškai per metus Lietuvoje nustatoma apie 300 naujų skydliaukės vėžio atvejų.

Pasirodo, labai daug žmonių nepaiso skydliaukės funkcijos sutrikimams būdingų simptomų, tada laiku nesikreipia į medikus ir laukia kol susiformavęs mazginis skydliaukės gūžys tampa piktybiniu naviku. Pati turiu net keturias skydliaukės cistas, todėl turiu ją nuolat tikrinti.

Gera žinia ta, kad 90 proc. tokių mazgų yra gerybiniai, tačiau sergamumas onkologinėmis skydliaukės ligomis pasaulyje ir Lietuvoje didėja. Skydliaukės vėžys neretai vystosi be jokių simptomų, nes kai kurios vėžio formos ilgą laiką nesukelia jokių skydliaukės hormonų gamybos sutrikimų. Todėl būtent šitas skydliaukės ligų programos tyrimas MAXI ir yra prevencija vėžiui, nes labai aiškiai ir tiksliai (atliekant skydliaukės hormonų kraujo tyrimą) parodo ar yra grėsmė susirgti:

– TTH (tireotropinis arba skydliaukę stimuliuojantis hormonas) — skydliaukės veiklą reguliuojantis hormonas, kurį gamina smegenys.

– Laisvas trijodtironinas FT3 (LT3) ir laisvas tiroksinas FT4 (LT4) reguliuoja medžiagų apykaitą organizme. Nuo šių hormonų priklauso širdies ir kraujagyslių, nervų, virškinamojo trakto, inkstų ir lytinės sistemos veikla bei cholesterolio kiekis kraujyje.

– Anti–TPO (antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę) — vienas svarbiausių skydliaukės autoimuninio proceso rodiklių. Šis žymuo padeda anksti diagnozuoti autoimuninį procesą, kai dar nėra ryškūs skydliaukės nepakankamumo požymiai.

– Anti-Tg Antikūnai prieš tiroglobuliną – rodiklis naudojamas autoimuniniams skydliaukės pažeidimams diagnozuoti.

– Tg Tiroglobulinas matuojamas skydliaukės vėžio ir skydliaukės ligų diagnostikai.

– CEA Karcinoembrioninis antigenas– glikoproteinas, kurį išskiria virškinamojo trakto ląstelės. Šis tyrimas reikšmingas ir skydliaukės ligų diagnostikai.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, gydytoja Eglė Marciuškienė teigia, kad skydliaukės funkcija sutrinka dėl lėtinio nuovargio ir įtempto gyvenimo ritmo. Kaip ji sako: “Dėl skydliaukės dalyvavimo reguliuojant organizmo pusiausvyrą, ši liauka dar vadinama streso liauka. Vis daugiau dirbame, kasdien patiriame stresą, nebemokame ilsėtis be išmaniųjų telefonų, planšečių ir alkoholio. Dėl to skydliaukė neretai pradeda didėti, keičiasi organizmui svarbių hormonų gamyba ir pokyčiai vyksta tol, kol skydliaukės funkcija visai sutrinka“.

Gydytoja rekomenduoja atkreipti dėmesį į tam tikrus blogą skydliaukės funkciją rodančius simptomus: „Skydliaukei pradėjus gaminti per mažai hormonų, išryškėja vangumas, mieguistumas, išsausėja oda, slenka plaukai, lūžinėja nagai, auga svoris, sutrinka virškinimas ir užkietėja viduriai, moterims sutrinka menstruacijos, pastebimas paburkęs veidas ryte. Kai skydliaukė pradeda gaminti per daug hormonų, dažniau plaka širdis, daugiau prakaituojama, krenta svoris. Esant skydliaukės funkcijos sutrikimams, padidėja jautrumas, sunku susikaupti, kankina nemiga, galvos skausmas, taip pat sumažėja fizinis aktyvumas ir kamuoja lėtinis nuovargis”.

Jeigu pastebėjai nors vieną ryškesnį iš čia išvardintų simptomų, labai rekomenduoju pradėti negalavimų priežasčių paieškas nuo skydliaukės tyrimų. Pasak medikų, net 60 proc. asmenų turinčių skydliaukės patologijas nejaučia jokių simptomų (šiuo atveju, aš tikrai jaučiu ir pakankamai ilgą laiką, kad tai pradėtų mane varginti). Skydliaukės ligos būdingos tiek vyrams, tiek moterims, tačiau dažniau pasitaiko moterims (net 6 kartus didesnė rizika). Todėl galvoju, kad skydliaukės profilaktika moteriai būtina lygiai taip pat kaip ir reguliarus vizitas pas ginekologą.

Tuo labiau, jog šiais laikais tyrimus atlikti taip paprasta ir nereikalauja daug laiko:  1) Į kliniką atvykti tereikia vieną kartą kraujo paėmimo procedūrai; 2) Užsiregistravus sistemoje tyrimų eigą yra galimybė sekti kad ir iš namų (gauni sms su prisijungimo kodais); 3) Jei yra poreikis galima nemokama konsultacija su gydytoju, kuris pateiks tyrimų įvertinimą ir savo rekomendacijas.

Atrodo tokia mažytė liauka, bet atsakinga už tiek svarbių dalykų, kaip pavyzdžiui, menstruacijų ciklą. Todėl ir norėjau pasidalinti savo patirtimi, nes skydliaukės ligų tyrimai gali padėti diagnozuoti skydliaukės patologijas ir padėti suvaldyti dėl hormonų sutrikimo kylančias komplikacijas. Žinok, kad tai pati geriausia investiciją – į sveikatą ir save!

O aš su nekantrumu laukiu savo tyrimų atsakymų…

Sukurta su ANTĖJA