PROFILAKTINĖ DIAGNOSTIKA | TIKRINU.LT

Photo / Monika Rukaitė

Reguliarus apsilankymas pas specialistus ir sveikatos patikrinimas profilaktiškai atliekant aktualius tyrimus – garantas, kad kuo ilgiau būsi sveika. Kai jau ką nors skauda, dažnai būna per vėlu, tad prevencija būtina, kad kuo anksčiau galėtum pastebėti pirmuosius ligos požymius. Dėl nuolat vykstančių moters organizmo pokyčių ir besikeičiančių rizikų, profilaktinė diagnostika būtina nuolat. Manau reguliariai pasitikrinti sveikatą nėra sunki užduotis. Kur kas sudėtingiau įveikti vidinę baimę.

Dauguma moterų išsigąsta vien minties, kad gali tekti eiti tikrintis, tarkim, dėl krūties vėžio ar apsilankyti pas ginekologą. Galbūt joms nemalonu ar gėda…Tikrai žinau, kad tai ne pats mėgstamiausias užsiėmimas ir dauguma jį atidėlioja. Bet tikrintis reikia. Net nekaltas maudimas pilvo apačioje gali būti rimtos ligos požymis. Todėl būtina kuo greičiau išsiaiškinti priežastį. Šiandien vilkiu dizainerės Dianos Vapsvės kurtus marškinėlius, kurie skirti skatinti moteris pasirūpinti savimi ir pasitikrinti tai, kas išties svarbu – savo sveikatą.

Vis tik išvaizdos trūkumus pastebime ir skubame taisyti iškart. Deja, sveikatos trūkumai nėra tokie akivaizdūs. Asmeniškai aš kiekvienais metais prieš gimtadienį pasidovanoju sau dovaną – SVEIKATĄ, t.y. atlieku aktualius tyrimus. Gimtadienis puikus priminimas, nes tikrai nepamirštu pasirūpinti savimi, be to, dovana – neįkainojama. Kad būtų lengviau suprasti, kokius tyrimus reikia atlikti, pristatau Jums TIKRINU.LT.

Tikrinu.lt – moterims skirta platforma, skirta sveikatos prevencijai skatinti ir užtikrinti. Tai paprastas ir patogus būdas sužinoti, kokius sveikatos tyrimus ir kodėl moteriai aktualu atlikti duotuoju momentu, atsižvelgus į vyraujančias individualias aplinkybes. Tikrinu.lt platformoje apžvelgiama visa moterims aktuali diagnostika:

– vėžinių susirgimų;

– infekcinių ir lytiškai plintančių ligų;

– vaisingumo;

– nėštumo priežiūros;

– endokrininių susirgimų;

– menopauzės.

Nežinojimas mūsų neapsaugos nuo susirgimo, tad neverta laukti iki paskutinės minutės. Žinau, nejauku. Aš pati kiekvieną kartą eidama tikrintis jaučiu nerimą „Jei ką nors ras?“ Kai ras, tada ir spręsiu, ką toliau daryti. Tik nuovokumas gali mus išgelbėti ir leisti gyventi sveikiau ir ilgiau. Statistika rodo, kad Lietuvoje sveikatą profilaktiškai tikrinasi 17 proc. moterų. Vadinasi, tik 17 proc. moterų sukuria sau šansą imtis veiksmų tada, kai dar galima užkirsti kelią problemai arba rezultatyviai ją spręsti. Net 72 proc. moterų Lietuvoje pasitikrinti savo sveikatą nusprendžia tik pajautusios aiškius ir su laiku nepranykstančius simptomus. Vadinasi, reikiamus tyrimus atlieka tik tada, kai liga yra įsibėgėjusi, kas apsunkina problemos sprendimą arba paverčia jį neįmanomu.

Dar keli faktai:

– Lietuvoje sergančios gimdos kaklelio vėžiu kasdien sužino vidutiniškai dvi moterys, kas antrą dieną vienai moteriai gimdos ši liga tampa mirties priežastimi. Iš 100 tūkst. moterų Lietuvoje šia liga serga maždaug 25, iš jų net 13 miršta. Tokie skaičiai labai liūdina, ypač žinant, kad jau 14 metų šalyje organizuojama intensyvi patikros programa. Esant ikivėžinei stadijai, liga pagydoma visu 100 proc., taip pat ir esant ankstyvajai vėžio stadijai. Galiausiai, tai nėra greitai besivystanti liga: nuo jos užuomazgų iki realaus gimdos kaklelio vėžio išsivystymo standartiškai praeina 10–20 metų.

– Remiantis PSO atliktais tyrimais, šiandien pasaulyje diabeto diagnozių skaičius siekia 422 mln. Tačiau tai – tik oficialios žinios. Manoma, kad net apie 50 proc. sergančiųjų diabetu nė nežino savo diagnozės, nes ši iki šiol nenustatyta. Nors Lietuvoje duomenų apie sergamumą diabetu trūksta, neoficialiais skaičiavimais ši liga nustatoma vienam iš 29 gyventojų. Tikėtina, kad šiandien diagnozės nežino dar maždaug 120 tūkst. gyventojų. Taip yra, nes žmonės nesitikrina.

– Populiarus endokrininis susirgimas – sutrikusi skydliaukės veikla – Lietuvoje daugiau mažiau būdinga kas trečiam gyventojui. Tačiau didelė dalis besiskundžiančių suprastėjusia sveikata ar savijauta apie skydliaukę nė nesusimąsto – pakitimų iššauktus simptomus painioja su širdies, nervų, virškinimo trakto ilgomis ar menopauze. Nesitikrina, todėl nesigydo.

logo